Un moment important pe care ar trebui să îl cunoască toată lumea, în pofida faptului că se spune mult despre protecția solară, în ultima periodă sunt tot mai multe cazuri de formațiuni tumorale, în special la persoanele care își expun pielea foarte mult la soare.
Trebuie să reținem, că expunerea abuzivă și haotică la soare fără protecție, nu are cum să ne facă bine.
Ce facem cu alunițele? Le înlăturăm sau nu? Este cea mai frecventă întrebare cu cele mai controversate răspunsuri, deseori mitul cel mai răspândit precum că, mai bine să nu facem nimic cu ele – aduc pe unii oameni în impas.
Cu părere de rău, se cunoaște multe despre riscurile ascunse ale alunițelor și despre consecința gravă precum melanomul, însă mulți dintre noi continue să neglijeze vizitele la un medic dermatolog și să profite în mod abuziv de soare.
Trebuie să reținem că melanomul este cea mai grea și agresivă tumoare care există, metastează repede, iar diagnosticul este dificil de pus, partea pozitivă este că poate fi prevenit prin atitudinea precaută.
S-a format deja un mit bine înrădăcinat precum că – nu înlătura o aluniță că poți să faci cancer!
Adevăr: Cancerul îl poți face dacă nu o înlături la timp – pentru că poți sa ai o formațiune tumorală zeci de ani, care să crească în timp, iar prin iritații repetate să se maligmizeze și atunci chiar nu mai faci nimic.
Cum este mai corect să procedezi cu alunițele?
Este mult mai corect să iți faci o dermatoscopie, sa ai propriu dermatolog care să-ți creeze o hartă cu leziunile proprii, să le evalueze în timp și deja le îndepărtezi, dacă încep să se modifice.
Excizia aluniței trebuie făcută în timp util, nu să stai pînă în momentul când apare o problemă.
Ar fi bine sa ințeleagă toți, că nu te poți juca cu alunițele!
O aluniță nu trebuie traumatizată, nu trebuie expusă la soare, nu trebuie să-i smulgem firul de păr, ea trebuie să își păstreze starea inițială.
Excizia sau înlăturarea aluniței este indicată numai în momentul, în care prezintă modificări și nu din motive estetice.
Iar dacă planifici de curând o vacanță cu mult soare – programeză-ți acum și o vizită la un medic dermatolog, pentru a fi în siguranța zilei de mâine.
Poți face acum o progrmare la medicului dermato-oncolog Kirchyu Cristina la numărul de telefon – (022071 92 52) sau online.
Fii conștient de ce ai, ce faci și ia o atitudine corectă! Sănătate ta este tot ce contează, nu doar pentru un moment, dar întodeauna.